طیور

خوراک مرغ خانگی

خوراک مرغ خانگی در حال تخم گذاری

مرغ های خانگی به دلیل نگهداری در فضای باز و عدم کنترل پرورش دهنده بر روی دما، نور و رطوبت نیازمند مراقبت‌های خاص تغذیه‌ای هستند. بدین معنا که از طریق ایجاد دسترسی پرنده به جیره غذایی بالانس شده باید تا حد ممکن، از اهمیت دیگر عواملی که در اختیار ما نیست بکاهیم. به طور مثال از طریق استفاده از جیره هایی که فاکتورهای لازم برای کاهش استرس گرمایی را دارا هستند میتوانیم تا حد زیادی استرس های مربوط به دما را کاهش دهیم. خوراک مرغ خانگی دانیک محصول با کیفیتی است که برای پرورش مرغ های خانگی تخم گذار و شرایط آب و هوایی ایران بالانس شده است.

مواد تشکیل دهنده خوراک مرغ تخمگذار خانگی

مرغ های خانگی بنا بر غریزه‌ای که نسبت به کنکاش و جستجو در محیط پیرامون خودشان دارند بخشی از نیازهای تغذیه ای خود را از طریق گیاهان، حشرات و موجودات محیط پیرامون تامین میکنند و بهش دیگر را از طریق استفاده از بازمانده های خوراکی خانه ها و … تامین می شوند. از آنجا که این موارد جیره بالانس شده نیستند نمی‌توانند تمامی نیاز های تغذیه ای پرنده را تامین کنند و لزوما برای آنکه بتوانیم از حداکثر توان تولید مرغ خانگی استفاده شود باید از جیره های بلانس شده در کنار جیره های متفرقه استفاده نمود.

بنابراین مواد تشکیل دهنده  خوراک مرغ خانگی دو بخش هستند :

۱- موادی که از طریق فضای پیرامونی پرنده در دسترس آن قرار می‌گیرند.

۲- موادی که به صورت خوراک و دان آماده بالانس شده در دسترس پرنده قرار می‌گیرند.

بخش عمده ای از نیاز  تغذیه ای  مرغ بومی حتما باید از طریق خوراک مرغ خانگی و بومی که در کارخانجات تولید و بالانس شده اند تامین گردد. استفاده از دانه های گندم ، ذرت و یا سویا به تنهایی هیچ تاثیری در به حداکثر رساندن توان تولید مرغ خانگی نخواهند داشت.

خوراک های آماده بالانس شده شامل چه اقلامی هستند؟

  1. انواع کنجاله ها : سویا، کنجد، کتان، و اقلامی چون جو، ذرت ، گندم و ….
  2. انواع ریز مغذی ها : آنزیم ها،ویتامین های گروه B مانند B1 ،B2 ،B3 ،B5 ،B6 ،B9  ،B12 و همچنین ویتامین های A ، E ، D3 ، K3 کولین، بتائین، سلنیم، آهن، منگنز، روی، کبالت، مس
  3. مواد معدنی:  فسفر، کلسیم، آهن، منگنز، روی، کبالت، مس

میزان مصرف خوراک مرغ های خانگی تخم گذار

بخشی از نیاز تغذیه ای مرغ خانگی تخم‌گذار از طریق محیط پیرامون آن تهیه می‌شود اما نکته هایز اهمیتی که باید در نظر داشته باشیم این است که هرچه محیط پرورش مرغ بومی بزرگتر باشد دسترسی آن به منابغ محیطی بیشتر و هر چه کوچک تر باشد باشد دسترسی به منابع محیطی کاهش می‌یابد اما نباید فراموش کنیم هرچه مرغ تخمگذار خانگی شما فضای بیشتری برای حرکت در دسترس داشته باشد تحرک بیشتر و به طبع آن مصرف بیشتر انرژی را به همراه خواهد داشت به همین دلیل استفاده از فضای مناسب برای پرورش مرغ خانگی از نکات مهم و قابل توجه است.

میزان مصرف مقادیر روزانه مرغ خانگی که از محیط تامین می‌شود بستگی زیادی به اقلیم دارد و از شهری به شهر دیگر متفاوت است اما برای اینکه حداکثر بهره و سود دهی را از پرورش مرغ خانگی ببریم باید به میزان مشخصی خوراک مرغ بومی تخمگذار را در دسترسی پرنده قرار دهیم.

میزان مصرف خوراک (دان) مرغ تخمگذار بومی یا خانگی

میزان مصرف خوراک مرغ خانگی باید چیزی حدود(۱۰۰- تا ۲۰۰ گرم در روز) باشد که این بستگی به جثه پرنده و زمان تخم گذاری پرنده دارد.

اگر پرنده در حال تخم‌گذاری است طبیعتا به میزان بیشتری خوراک نیاز دارد و اگر در زمانی هست که تخم‌گذاری انجام نمی دهد مقادیر کمتری از خوراک را نیاز خواهد داشت.

نکته مهم : مرغ تخم گذار بومی نباید چاق شود چون چاق شدن مرغ باعث افت تولید و کیفیت تخم مرغ می‌شود

بهترین خوراک مرغ خانگی

بهترین خوراک مرغ خانگی خوراکی است که بر اساس سن و میزان تولید آن پرنده فرمولاسیون شده باشد به نوعی که اگر پرنده در دوره تخم گذاری است بتواند تمام نیاز های تغذیه ای این دوره را برای وی تامین کند . در خوراک مرغ خانگی دانیک انواع از گیاهان معطر و گیاهان کوهی برای ایجاد رنگ در زرده اسفناج و یونجه استفاده شده است  تا بتواند کیفیت بالای کیفیت بالای  تخم‌مرغ را تضمین کنند. خوراک مرغ خانگی دانیک بر اساس نیازهای تغذیه ای مرغ بومی بالانس شده است و یک گزینه عالی برای به حداکثر رساندن تولید و تخم گذاری پرنده است.

آنالیز خوراک مرغ خانگی

جدای از اینکه یک خوراک چه آنالیز دارد بالانس بودن خوراک است؛ در جیره طیور دو آیتم به صورت اختصاصی وجود دارد :

دانسیته جیره: به معنای غلظت جیره است؛ دانسیته خوراک مرغ خانگی از برندی به برند دیگری ممکن است متفاوت باشد. که این امر نقش مهمی در قیمت خرید محصول خواهد داشت. البته باید توجه کنیم هرچه دانسیته بالاتر باشد یعنی مواد غذایی بیشتری در یک مقدار مشخص خوراک نسبت به محصول با دانسیته پایین تر وجود دارد. برا درسا است که هزینه بیشتری برای هر کیلو پرداخت می‌کنید اما چون برای هر مرغ میزان کمتری هوراک مصرف می‌کنید این هزینه جبران می‌شود.

هرچه دانسیته خوراک بالاتر باشد قیمت آن افزایش و مقداری که به ازای هم مرغ استفاده می گردد کاهش می‌یابد

 

بالانس بودن: به معنای این است که هر ماده غذایی به میزان مورد نیاز در جیره وجود داشته باشد بالانس بودن جیره برای هر خوراک با هر برندی که خریداری می‌کنید الزامیست ؛ جیره باید بالانس باشد در غیر اینصورت باعث ایجاد ابنورمالیتی های خاص در تولید و در فیزیولوژی و آناتومی بدنشان خواهند شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.